ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

ELEKTRONICKÉ DIAĽNIČNÉ ZNÁMKY

Papierové diaľničné nálepky definitívne skončili a od januára 2016 je nutné používať elektronické diaľničné známky.

Nové diaľničné známky sú k dispozícii tak v kamenných predajniach, najmä na čerpacích staniciach, dajú sa zakúpiť aj prostredníctvom portálu
www.eznamka.sk

taktiež v aplikácií pre smartfóny a v samoobslužných automatoch na hraničných priechodoch.

Používajú sa 10-dňové, 30-dňové a ročné známky za rovnaké ceny ako v roku 2015. Platnosť ročných známok sa nemení, čiže platia od 1. januára jedného roka do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka.

Pri nákupe elektronickej diaľničnej známky motorista zadá do systému evidenčné číslo a krajinu registrácie. Internetová stránka aj aplikácie sú prehľadné a na zakúpenie známky postačí len niekoľko krokov.

NDS na svojej stránke zverejnila prezentáciu, kde prehľadným spôsobom vysvetľuje, ako elektronický nákup známok funguje. Známku je možné zaplatiť platobnou kartou a podobne ako pri akomkoľvek nákupe cez internet alebo mobilnú aplikáciu dostáva motorista potvrdzujúci mail s faktúrou resp. notifikáciu s uvedením všetkých relevantných údajov, vrátane identifikačného čísla známky. Motorista nemusí so sebou nosiť v aute faktúru ani iný doklad o zakúpení známky.

Do konca roku 2015 diaľničné známky a ich platnosť kontrolovala na cestách polícia, od januára 2016 má za to zodpovedať výlučne NDS stacionárnymi kamerami aj mobilnými zariadeniami vo svojich vozidlách. Akonáhle systém odhalí vozidlo bez známky, pokutu dostáva majiteľ poštou v rámci inštitútu objektívnej zodpovednosti.

AKO POSTUPOVAŤ PRI NÁKUPE ELEKTRONICKEJ DIAĽNIČNEJ ZNÁMKY?

1. Pri zadaní internetovej adresy www.eznamka.sk, sa zobrazí úvodná stránka, na ktorej máte aj link na mobilnú aplikáciu. Túto sa oplatí stiahnúť v prípade, že plánujete viac krát ročne nakupovať známky s kratšou platnosťou.

2. Po kliknutí na ikonu „Kúpiť diaľničnú známku“ sa v prehliadači otvorí nová karta. Štandardne je vybraná možnosť kúpy jednej známky, pri kúpe väčšieho počtu známok nezabudnite vyznačiť druhú možnosť. Následne vyberte danú známku pre osobné vozidlo alebo prívesný vozík.

3. Vyplňte požadované údaje a potvrďte.

4. Po potvrdení údajov sa zobrazí stránka s rekapituláciou údajov, na ktorej musíte zvoliť spôsob platby. Zatiaľ je možný len online prevod platobnou kartou. Na záver údaje potvrďte.

5. Po potvrdení vás portál presmeruje na platobnú stránku. Zadajte údaje z platnej bankovej alebo kreditnej karty a potvrďte platbu.

6. Pokiaľ úhrada bola úspešná, objaví sa príslušné oznámenie, ktoré nezabudnite potvrdiť. Po stlačení tlačidla „Dokončiť“ sa vrátite na úvodnú stránku a môžete absolvovať rovnaký postup pre prívesný vozík. Ak úhrada nebola úspešná, stránka vás na to upozorní a dá vám možnosť úhradu zopakovať alebo nákup pre daný okamih zrušiť.

7. Prakticky okamžite vám príde aj mail s priloženým potvrdením o zaplatení diaľničnej známky vo formáte PDF