Detské autosedačky

Pre zobrazenie kompletného znenia aktuálnych ustanovení kliknite na nasledujúci link:

 >>> Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 554/2006 Z.z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zabezpečovacích zariadení – súbor vo formáte PDF

Povinnosť prevážať dieťa v zabezpečovacom zariadení má podľa nariadenia vlády SR č. 554/2006 Z.z. každý. Platí to pre deti do 150 cm výšky. Výnimkou je prípad, že sa do vášho auta nezmestia 3 zadržiavacie zariadenia vedľa seba, vtedy je možné na prostrednom sedadle v zadnom rade vozidla viesť dieťa pripútané trojbodovým bezpečnostným pásom vozidla a toto platí len v prípade, že jazdíte v obci.

Kúpa detskej autosedačky

Tento zoznam vám pomôže zorientovať sa vo svojich požiadavkách na detskú autosedačku ešte predtým, ako navštívite predajňu alebo začnete hľadať v internetových e-shopoch:

 1. Odporúča výrobca vášho auta konkrétny druh a značku autosedačky? Túto informáciu nájdete v manuáli k autu.
 2. Má vaše auto konzoly ISOFIX? Všetky nové modely systém ISOFIX ponúkajú.
 3. Zodpovedá autosedačka aktuálnej norme ECE?
 4. Je autosedačka prispôsobená hmotnosti a výške dieťaťa?
 5. Môžete použiť autosedačku, ktorú ste si vybrali vo svojom vozidle? Rozhodne si ušetríte mnoho nepríjemností, keď si finalistov svojho výberu odskúšate pred predajňou priamo vo svojom aute.
 6. Môžete tú autosedačku použiť aj v inom vozidle? Ak budú starí rodičia prípadne niekto iný voziť dieťa často, je namieste vyskúšať montáž autosedačky pred kúpou aj v ich aute.
 7. Je návod na použitie zrozumiteľný a prehľadný?
 8. Je upevnenie autosedačky jednoduché?
 9. Je poťah autosedačky odnímateľný a dá sa ľahko prať?
 10. Je poťah z príjemného materiálu tak, že sa dieťa nebude hneď potiť? Zvážte napr. aj to, že tmavá autosedačka bude po pobyte na priamom slnku rozhorúčená.
 11. Páči sa autosedačka dieťatku, cíti sa v nej dobre? Ak kupujete autosedačku pre staršie dieťatko, odporúčame vyberať ju spolu s ním. Ak to nie je možné, privyknite svojho drobca na autosedačku pred prvou jazdou v nej.
 12. Aké výsledky má daná autosedačka v bezpečnostných testoch?

Základné rozdelenie detských autosedačiek

Ponuka detských zadržiavacích zariadení na trhu je veľmi veľká, napriek tomu nie každá autosedačka je vhodná pre každé dieťa a každé auto. Rozhodujúce je, aby si vzájomne vyhovovali. Pri kúpe autosedačky sa riaďte hmotnosťou a výškou dieťaťa, nie jeho vekom (s výnimkou podsedákov).

Základné rozdelenie autosedačiek podľa skupín ECE:

Skupina (ECE)
Hmotnosť dieťaťa Vek dieťaťa
Skupina 0 0 – 10 kg od narodenia do 9.mesiaca
Skupina 0+ 0 – 13 kg od narodenia do 15.mesiaca
Skupina I 9 – 18 kg od 9.mesiaca do 4.roka
Skupina II 15 – 25 kg od 4. do 7.roka
Skupina III 22 – 36 kg od 6. do 14.roka

 

Rozdelenie autosedačiek podľa spôsobu ich upevnenia:

 • Detská škrupinová sedačkaskupina 0 a 0+: pripevňuje sa prostredníctvom trojbodového bezpečnostného pásu proti smeru jazdy
 • Detská škrupinová sedačka s podstavcomskupina 0+: pripevňuje sa buď trojbodovým bezpečnostným pásom proti smeru jazdy alebo sa pripne na podstavec systému ISOFIX.
 • Detská sedačka pripevnená na zadnom sedadle proti smeru jazdyskupina 0+: pripevňuje sa pomocou bezpečnostného trojbodového pásu v smere jazdy, dieťa je bezpečne zapnuté 5-bodovými bezpečnostnými pásmi autosedačky. Poloha ležmo je možná.
 • Detská sedačka s vlastným systémom bezpečnostných pásovskupina I: pripevňuje sa trojbodovým bezpečnostným pásom v smere jazdy, dieťa je bezpečne zapnuté bezpečnostnými pásmi autosedačky.
 • Detská sedačka so záchytným telesomskupina I: pripevňuje sa trojbodovým bezpečnostným pásom v smere jazdy.
 • Záchytné telesoskupina II: dieťa sedí na sedadle automobilu a je prichytené záchytným telesom a trojbodovým alebo bedrovým bezpečnostným pásom (tento druh je u nás používaný zriedka).
 • Detská sedačka bez vlastného systému bezpečnostných pásovskupina I, II, III: niektoré systému sú určené len pre skupinu II, III. Prichytiť sa dajú len trojbodovými bezpečnostnými pásmi.
 • Podsedákskupina II, III: položí sa na sedadlo a dieťa je zapnuté trojbodovým bezpečnostným pásom.
 • Viacgeneračné nastaviteľné (univerzálne) autosedačkyskupina I, II, III: dieťa sediace v autosedačke je prichytené trojbodovým bezpečnostným pásom auta.

Montáž autosedačky

Pri montáži autosedačky dodržiavajte pokyny v návode na obsluhu. Aby bola vaša ratolesť čo najlepšie chránená, vyhnite sa najčastejším chybám pri upevňovaní autosedačky:

 • Bezpečnostné pásy autosedačky nie sú správne dotiahnuté, dieťa sa z nich môže vyšmyknúť, nevedú správne cez telo dieťaťa, tzn. že vedú cez krk, tu by pri kolízii hrozilo uškrtenie bezpečnostným pásom.
 • Autosedačka nie je dostatočne pevne prichytená trojbodovým bezpečnostným pásom. Správne pripevnenou autosedačkou sa takmer nedá pohnúť.
 • Dieťa je príliš naobliekané, čím znižujeme účinnosť pásov pri prípadnej kolízii.
 • Za žiadnych okolností neumiestňujte autosedačku na predné sedadlo spolujazdca proti smeru jazdy, pokiaľ sa tu nedá deaktivovať airbag alebo si nie ste istý, ako to urobiť.

Dieťa na sedadle spolujazdca

Túto možnosť upravuje Zákon NR SR č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách:

“Osoba mladšia ako 12 rokov a osoba s telesnou výškou menšou ako 150 cm sa nesmie prepravovať na sedadle (sedadlách) vedľa vodiča. To neplatí, ak také osoby používajú schválený a pre ne určený bezpečnostný systém. Ak je vozidlo vybavené takým bezpečnostným systémom aj na iných sedadlách, musia ich ostatné také osoby pri preprave prednostne použiť.”

V ľudskej reči to znamená, že prednostne by sa malo dieťa prevážať v autosedačke na zadných sedadlách, no pripúšťa sa aj možnosť viezť dieťa na sedadle spolujazdca (napr. ak veziete viac detí a zadné sedadlá sú obsadené, alebo v prípade, že máte staršie auto a vzadu nie sú bezpečnostné pásy). Samozrejme dieťa musí byť pripútané v autosedačke.

Ak má vaše auto airbag spolujazdca a vy dieťa veziete v autosedačke umiestnenej v smere jazdy, odborníci odporúčajú posunúť sedadlo spolujazdca čo najviac dozadu, aby vystrelený airbag nespôsobil dieťaťu vážne poranenia.

Pri použití autosedačky umiestnenej proti smeru jazdy (vajíčka, škrupinky) je nevyhnutné vypnúť airbag spolujazdca!

 
 

Autoškola Boris s.r.o. 2006-2017 © - vytvorilo FINE - tvorba www stránok